data publikacji
15 czerwca 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Źródła finansowania inwestycji fotowoltaicznych

Założenie własnej instalacji fotowoltaicznej, wbrew obiegowej opinii, wcale nie musi być kosztownym przedsięwzięciem. Jest to możliwe, dzięki regularnie ogłaszanym konkursom na dofinansowania, które w znacząco większej części pokrywają koszty funkcjonalnej instalacji OZE. Dzięki temu oszczędzanie zaczyna się o wiele wcześniej, bo już na etapie projektu wykonawczego.

Program “Prosument” przeznaczony jest dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Finansuje 100% kosztów związanych z zakupem i montażem mikroinstalacji przetwarzającej energię ze źródła odnawialnego, np. słoneczną, na energię elektryczną. Składa się na to 40% bezzwrotnej dotacji oraz 60% pożyczki, która oprocentowana jest w wysokości 1% rocznie. Dzięki programowi “Prosument” oszczędzasz na zakupie i montażu instalacji, a w rezultacie na rachunkach za energię. Ogólnopolska realizacja programu, w trakcie której wnioski składane są do BOŚ S.A., obecnie oczekuje na wznowienie. Program realizowany jest jednak przez część Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie wnioski o kredyt i dofinansowanie można składać m.in. województwach warmińsko-mazurskim i dolnośląskim. Nabór wniosków przewidziany jest na razie tylko do końca roku 2016. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w obrębie Małopolski mogą ubiegać się o dofinansowanie do 30 września 2016.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020 m.in. jednostkom samorządów terytorialnych, znajdującym się na tym obszarze, oferuje duże dofinansowania na projekty budowy, rozbudowy oraz przebudowy instalacji OZE. Program przewiduje dotację nawet do 80% poniesionych kosztów w związku z produkcją i dystrybucją energii ze źródeł odnawialnych. Oznacza to, że za całość wykonania projektu można zapłacić tylko 1/5 całej sumy. Wnioski przyjmowane są do 26 września 2016. Liczba środków jest ograniczona, dlatego nie zwlekaj z decyzją o składaniu wniosków. Aby być na bieżąco z informacjami, warto śledzić aktualności i kontaktować się z firmami zajmującymi się fotowoltaiką. Dzięki tym programom „zielona energia” jest coraz bardziej powszechna i łatwiej dostępna. Inwestycje w OZE przyczyniają się nie tylko do oszczędności i mniejszych rachunków za prąd, ale także mają niezwykle ważny wpływ na zmniejszenie emisji szkodliwego CO2 do atmosfery.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?