data publikacji
19 lutego 2018
czas czytania
5 min

Stolica walczy ze smogiem

Według Polskiego Alarmu Smogowego, gdyby zastosować obowiązujący we Francji próg alarmowania o smogu, to w Warszawie w 2017 roku ten poziom był przekroczony przez trzy tygodnie. Stan jakości powietrza w stolicy jest bardzo zły. Stołeczny Ratusz podjął jednak szereg działań w walce ze smogiem. Są wśród nich m.in.: akcje informacyjne, wymiana taboru komunikacji, kontrole pieców oraz dotacje na ekologiczne inwestycje – w tym fotowoltaikę. Prześledziliśmy je dla Was!

Dużym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza była przyjęta pod koniec października 2017 roku uchwała antysmogowa dla Mazowsza. Uchwała zakłada okres przejściowy 5 lat na likwidację najgorszych kotłów, 10 lat na usunięcie kotłów 3 i 4 klasy oraz zabrania palenia odpadami węglowymi, wilgotnym drewnem i węglem brunatnym.

W tym kontekście ważne są kontrole Straży Miejskiej, przede wszystkim w związku z podejrzeniem spalania odpadów w piecach domowych. W 2017 r. stwierdzono ponad kilkaset takich naruszeń. Niestety nie mamy w Warszawie latającego ekopatrolu jak np. Katowice, w których Straż Miejska do walki ze smogiem używa nowoczesnego drona. Ta maszyna, wyposażona w urządzenie pomiarowe, podlatuje do kominów i sprawdza czy domownicy nie palą przypadkiem plastikiem, gumą lub śmieciami.

Monitorowanie zanieczyszczeń

Istotne są też działania informacyjne – we współpracy z naukowcami z Politechniki Warszawskiej, miasto uruchomiło Warszawski Indeks Powietrza, mający podnieść świadomość warszawiaków o smogu. WIP to specjalna strona, która w prosty i czytelny sposób informuje mieszkańców o aktualnym i prognozowanym stanie powietrza. Przekazuje również porady, co do zachowania w sytuacjach wysokich stężeń smogu. Władze miasta planują używać go również jako wskaźnika do krótkoterminowych działań, które mogą sprawnie poprawić jakość powietrza: np. wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Dodatkowo z WIP ma być zsynchronizowany most Śląsko-Dąbrowski, który ma zapalać się na czerwono w dni o wysokim zanieczyszczeniu powietrza.

Trzeba też przypomnieć, że miasto chce chronić najmłodszych przed smogiem. Dzieci są wyjątkowo narażone na choroby układu oddechowego. Nawet mimo rezygnacji z aktywności na dworze, przy wysokich stężeniach, smog przedostaje się do budynków. Dlatego władze zdecydowały o wprowadzeniu do wybranych żłobków i przedszkoli urządzeń oczyszczających powietrze. Urządzenia zostaną zakupione w oparciu o rekomendacje ekspertów z Politechniki Warszawskiej.

Warszawa rozwija też od lat ekologiczną komunikację miejską. Do naszej dyspozycji są hybrydy, autobusy elektryczne i gazowe oraz pociągi i tramwaje odzyskujące energię podczas hamowania. Stolica wspiera również ruch rowerowy, który przez ostatnie lata wzrósł o około 40 procent.

Ekologiczne inwestycje

Wśród długofalowych działań, do ochrony jakości powietrza przyczyniają się inwestycje w czystą energię, które wspiera miasto. W 2017 roku Urząd m.st. Warszawy przyznał ponad 11 mln złotych na ekologiczne inwestycje. Część przyznanych dotacji była związana z likwidacją pieców węglowych: ze stołecznego budżetu wydano na ten cel ponad 2,2 mln złotych. Według urzędników zniknęło dzięki temu ponad 350 nieekologicznych pieców węglowych i kotłów opałowych.

Ubiegły rok w Warszawie był też dobry dla fotowoltaiki. Zrealizowano aż 546 przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii (w 2016 r. – 170), na łączną kwotę ponad 6,3 mln złotych. Większość z nich była związana z montażem paneli fotowoltaicznych – dotyczy to 451 projektów na kwotę 5,1 mln złotych. Najwięcej instalacji zamontowano w Wawrze (na 132 domach), w Białołęce (59) i na Ursynowie (45). Dofinansowania przeznaczono również na kolektory słoneczne – 41 projektów na kwotę ponad 306 tys. złotych.

Nabór wniosków na instalacje fotowoltaiczne w Warszawie trwa do 31 marca – zachęcamy do korzystania, bo to unikalne wsparcie. W Twojej Energii cieszymy się, że bierzemy w tym procesie udział i że nasza praca ma większy sens: czyste powietrze, którym oddychamy wszyscy.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?