fbpx
Dotacje Mój Prąd – finansowanie Twojej instalacji fotowoltaicznej
data publikacji
28 marca 2024
czas czytania
5 min

Dotacje Mój Prąd – finansowanie Twojej instalacji fotowoltaicznej

Rząd cały czas dąży do promocji ekologicznych rozwiązań z zakresu OZE, a tym samym transformacji energetycznej kraju. Robi to na wiele sposobów m.in. za pomocą programu wsparcia Mój Prąd. Dzięki niemu można uzyskać atrakcyjne dotacje, które pomogą w montażu zarówno fotowoltaiki, jak i pomp ciepła czy magazynów energii. W 2024 roku ma ruszyć nowa edycja programu Mój Prąd 6.0. Choć niewiele na razie o niej wiadomo, sukces poprzednich każe sądzić, iż tym razem zainteresowanie będzie ogromne. 

Wsparcie finansowe dla fotowoltaiki: Mój Prąd jako kluczowa inicjatywa

Program wsparcia Mój Prąd odegrał kluczową rolę w upowszechnieniu i rozwoju fotowoltaiki na terenie Polski. W grudniu zeszłego roku skończył się nabór do piątej edycji dofinansowania. W związku z ogromnym zainteresowaniem, ilość środków na potrzeby programu były zwiększane aż do 950 mln zł. 

Poprzednia edycja, czyli Mój Prąd 5.0 adresowana była do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. O dopłatę mogli starać się prosumenci, którzy korzystali z net-billingu lub na niego przeszli. W ramach wsparcia prosumenci mogli liczyć na dofinansowania obejmujące zarówno instalację PV, jak i pompy ciepła oraz magazyny energii. Dzięki dotacjom można było uzyskać do 50% kosztów kwalifikowanych. 

Obok programu Mój Prąd istnieje również program Czyste Powietrze. Tam jednak istnieje kryterium dochodowe – dochód roczny beneficjenta nie może przekroczyć 135 tys. zł, istnieje możliwość modernizacji pieca jedynie na paliwo stałe oraz dofinansowanie nie dotyczy montażu magazynów energii. Z tego tytułu wiele osób interesowało się o wiele bardziej dotacjami z Mojego Prądu. Warto pamiętać, iż wsparcia finansowego z obu programów nie można łączyć ze sobą.

Finansowanie energii: jak program Mój Prąd wspiera inwestycje w fotowoltaikę?

Program Mój Prąd 5.0 cieszył się ogromną popularnością, dlatego będzie on kontynuowany w edycji 6.0 w 2024 roku. Na ten moment nie ujawniono szczegółów dotyczących tego, ile wyniosą kwoty wsparcia czy też do kiedy należy składać wnioski. Biorąc jednak pod uwagę zainteresowanie i wysokość dopłat, można przewidywać, iż kwoty przeznaczone na OZE utrzymają się na takim samym lub nawet wyższym poziomie. 

Mój Prąd 5.0 obejmował wsparciem:

 • mikroinstalacje fotowoltaiczne;
 • różne typy pomp ciepła (gruntowe, typu powietrze / woda i powietrze / powietrze);
 • magazyny energii i ciepła;
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS;
 • kolektory słoneczne.

Nie wiadomo jeszcze, jakie rozwiązania będą finansowane w ramach edycji 6.0, lecz według nieoficjalnych informacji wsparcie ma objąć również inne technologie z zakresu OZE. Na celowniku są przydomowe elektrownie wiatrowe.

Z punktu widzenia osób zainteresowanych zakupem instalacji fotowoltaicznych, obecnie jest najlepszy moment na tego typu inwestycje. System PV nawet bez dofinansowania jest bowiem niezwykle rentowny. Biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu, inwestycja w instalację fotowoltaiczną dobrej jakości zwróci się w około 6-7 lat. Dodatkowe dopłaty mogą ten czas skrócić o kilka lat.

Co więcej, nieruchomość z fotowoltaiką zyskuje na wartości, co ma istotne znaczenie w momencie jej wynajmu lub sprzedaży. Instalacja PV to także wygoda użytkowania, którą docenią zwłaszcza osoby starsze oraz posiadające niepełnosprawności. Wysoka żywotność poszczególnych komponentów sprawia, iż przeciętny system fotowoltaiczny jest w stanie pracować bezawaryjnie nawet przez 30 lat. 

Inicjatywy i dotacje, takie jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze w skuteczny sposób obniżają ceny za rozwiązania z OZE, czyniąc je jeszcze bardziej dostępnymi. Obecnie fotowoltaika jest tańsza niż kiedykolwiek była, a mimo to duża część osób nadal nie chce w nią zainwestować. Oznacza to, iż edukacja środowiskowa jest nadal bardzo potrzebna, tak samo jak finansowe wsparcie. 

Mój Prąd w praktyce: jak skorzystać z dotacji na energię słoneczną?

Choć kolejna edycja programu Mój Prąd 6.0 nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, już teraz znamy nieco szczegółów na jej temat. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało przewidywany budżet, który ma tym razem wynieść 400 mln zł. Możliwość składania wniosków ma rozpocząć się najprawdopodobniej w drugim kwartale tego roku.

W ramach programu Mój Prąd 6.0 będzie można ubiegać się o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ważne, że fundusze zostaną przyznane jedynie wtedy, gdy razem z panelami PV w skład inwestycji wejdzie również magazyn energii elektrycznej. 

Więcej szczegółów na razie nie jest znanych, lecz najprawdopodobniej, tak jak było w poprzednich edycjach, nie będzie można dostać dofinansowania na rozbudowę już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Będzie za to można uzyskać środki na dodatkowe elementy istniejącego systemu, np. magazyn energii. Możliwe również, że wzrośnie maksymalna moc mikroinstalacji objęta dofinansowaniem.

Na ten moment możemy jedynie przypomnieć, jak wyglądały założenia poprzedniej edycji. W czasie trwania programu Mój Prąd 5.0 niezbędne było wykonanie kilku kroków, które dawały możliwość skutecznego ubiegania się o dofinansowanie.

Przede wszystkim należało zaznajomić się z programem oraz stosownymi regulaminami, zwłaszcza zapisami o wykluczeniu z dofinansowania. Kolejnym krokiem było uzyskanie w wersji elektronicznej następujących dokumentów:

 • potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej;
 • zaświadczenie / oświadczenie potwierdzające rozliczanie się Wnioskodawcy za wytworzoną/pobraną energię elektryczną na zasadach systemu tzw. net-billing lub inne dokumenty potwierdzające nowy system rozliczeń;
 • fakturę / faktury (lub paragony imienne) za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowych elementów wskazanych do dofinansowania;
 • potwierdzenie dokonania płatności za wszystkie elementy zgłoszone do dofinansowania w pełnej wysokości dołączonej faktury;
 • zaświadczenie OSD – zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano;
 • dokument potwierdzający rachunek bankowy – dowolny dokument potwierdzający numer rachunku bankowego Wnioskodawcy wskazany we wniosku;
 • protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie Wnioskodawcy dotyczące samodzielnego montażu dodatkowych elementów;
 • dokument potwierdzający zgłoszenie do właściwego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) montażu / uruchomienia magazynu energii elektrycznej;
 • kartę lub karty produktu i/lub etykieta energetyczna.

Wniosek w programie Mój Prąd 5.0 należało składać poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) na stronie gwd.nfosigw.gov.pl. Do założenia konta w GWD niezbędny jest profil zaufany lub e-dowód.

Ilość potrzebnych dokumentów i sposób wypełniania wniosku może przytłoczyć, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował specjalną instrukcję dla wszystkich chętnych do wzięcia udziału w programie Mój Prąd. Niektóre osoby zgłaszały się również do podmiotów zewnętrznych w celu uzyskania dokładniejszej pomocy. Tego typu usługami zajmują się obecnie radcy prawni, a nawet specjalne zespoły w firmach wykonujących instalacje PV oraz pompy ciepła. 

W kolejnej edycji programu Mój Prąd procedura wnioskowania może wyglądać podobnie. Przed przystąpienia do niej, warto skompletować potrzebne dokumenty oraz założyć wcześniej konto na ww. portalu rządowym. Należy pamiętać, iż w tej edycji również może obowiązywać limit wniosków bądź środków pieniężnych przeznaczonych na wsparcie. Im wcześniej zajmiemy się wnioskiem, tym lepiej. 

Nie czekaj i już dziś zainteresuj się odnawialnymi źródłami energii. Zadzwoń do nas i skonsultuj się w sprawie fotowoltaiki! Twoja Energia Sp. z o.o. to firma działająca na rynku OZE od 2014 roku, zajmująca się kompleksową realizacją instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Pracują u nas najlepsi eksperci i najwięksi pasjonaci, którzy aktywnie działają w branży energetyki odnawialnej od prawie 10 lat. 

Dzięki nam uzyskasz niezbędne wsparcie w kwestii programów dotacyjnych, a nasza ekipa zamontuje dla Ciebie optymalnie działający i dobrze skalibrowany system OZE. 

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?