data publikacji
11 września 2018
czas czytania
5 min

Kolejne dotacje na fotowoltaikę w Warszawie

We wrześniu 2018 ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowanie fotowoltaiki w Warszawie. Miasto znów udziela bezzwrotnych 40 proc. dotacji na montaż paneli słonecznych – nawet do 15 tys. zł. Cieszymy się, że znów możemy brać w tym udział i zmieniać stolicę – na zasilaną czystą energią. Jakie wyniki miał dotychczas ten program?

W samym 2018 r. z budżetu stolicy dofinansowano już prawie 2 tys. proekologicznych inwestycji. 1265 z nich ma przyczynić się do zredukowania smogu, który dusi miasto. Łącznie mieszkańcy stolicy otrzymali wsparcie ponad 17 mln złotych. A przed nami jeszcze więcej.

Najwięcej dotacji miasto przyznało inwestycjom polegającym na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W 2016 r. zrealizowano 170 tego typu projektów z udziałem dofinansowania miejskiego. Rok temu zrealizowano już 546 takich projektów (na łączną kwotę ponad 6,3 mln zł). W ostatnim naborze, do marca 2018 r. złożono 785 tego typu wniosków. Miasto ma wesprzeć je kwotą prawie 11 mln złotych. 666 z tych inwestycji dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych – na łączną kwotę ponad 8 mln złotych. Najwięcej paneli fotowoltaicznych zamontowano w Wawrze – na prawie 200 nieruchomościach. Na Białołęce na 115 domach, a na Ursynowie na 67.

Stolica dofinansowuje również kolektory słoneczne – w 2017 r. dotacje otrzymało już 16 tego typu instalacji. Przeznaczono na ich wsparcie prawie 131 tys. złotych. Najwięcej instalacji kolektorów słonecznych powstało w Wawrze i na Białołęce. W Warszawie mają też powstać trzy instalacje hybrydowe – wykorzystujące zarówno energię wiatrową, jak i słoneczną. Urząd miasta przeznaczył na nie ponad 64 tys. zł.

Fotowoltaika dotacja warszawska 2018 obejmuje:

    • wymianę pieców i palenisk na paliwa stałe
    • likwidację zbiorników bezodpływowych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego
    • usuwanie dachów azbestowych
    • dotacje na odnawialne źródła energii

Twoja Energia realizuje inwestycje zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Maksymalna wysokość dotacji na fotowoltaikę w Warszawie wynosi 40 proc. i nie może przekroczyć 15 tys. zł dla os. fizycznych, przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Program dofinansowań w Warszawie dla mieszkańców, którzy chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii jest prowadzony od 2012 r.

Instytucje publiczne np. jednostki samorządu też korzystają z dotacji, ale na podstawie odrębnych przepisów. Na 10 warszawskich budynkach użyteczności publicznej – w Wawrze, na Targówku, Ochocie i Pradze-Płd niedługo powstaną instalacje fotowoltaiczne warte ponad 2,7 mln złotych.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?