Fotowoltaika dla rolnika zwrot z inwestycji
data publikacji
21 września 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Fotowoltaika dla rolnika – kiedy zwróci się inwestycja?

Fotowoltaika dla rolnika czyli dlaczego warto zamontować instalację fotowoltaiczną w gospodarstwie rolnym? Ile zaoszczędzimy i w jakim czasie inwestycja się zwróci? Jak nie płacić podatku rolnego?

Energia elektryczna to często nawet 20 proc. wszystkich kosztów w gospodarstwie rolnym. Hodowcy i rolnicy wykorzystują w swojej pracy coraz więcej prądochłonnych urządzeń i maszyn. Przekłada się to na wysokie opłaty – od kilkuset do kilku tysięcy złotych za okres rozliczeniowy. Jak można je zamortyzować?

Studium przypadku: gospodarstwo w Bestwinie

Weźmy przykład: gospodarstwo rolne w miejscowości Bestwin generowało rachunki za prąd na poziomie 15 tys. złotych rocznie. Jego obora i duża chłodnia wykorzystywały rocznie ponad 30 tys. kWh energii.

– Gospodarz zdecydował się zainwestować nadwyżkę swoich środków w fotowoltaikę. Biorąc pod uwagę jego zapotrzebowanie i położenie budynku, dobraliśmy instalację o mocy 30 kWp, złożoną ze 102 paneli, która mocno obniżyła jego bieżące koszty produkcji mleka – tłumaczy Kierownik Działu Sprzedaży Twojej Energii Łukasz Bartkiewicz.

Instalacja w gospodarstwie – wymierne oszczędności

Montaż instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym może być dobrym zabezpieczeniem przed rosnącymi cenami prądu, usprawnić produkcję i pozwolić na pomnożenie zysków.

Do tego rolnikom przysługuje szereg ulg podatkowych.

Po pierwsze, jeśli gospodarz płaci podatek VAT, może go w całości odliczyć odzyskując 23 proc. Po drugie, może też liczyć na 25 proc. odliczenie od podatku gruntowego – tę ulgę inwestycyjną można rozliczyć nawet przez okres 15 lat.

Fotowoltaika dla rolnika zwrot z inwestycji

Fotowoltaika dla rolnika – zwrot z inwestycji

Przyjmijmy, że średnie gospodarstwo naszego klienta ma 10 tys. kWh rocznego zapotrzebowania na prąd. Zamontujemy instalację fotowoltaiczną o mocy 12,5 kWp, położoną na konstrukcji gruntowej obok budynków gospodarstwa.

– Wyprodukuje ona średnio 12 tys. kWh rocznie. Koszt inwestycji to ok. 46 tys. zł, w tym 23 proc. VAT (czyli ok. 10,5 tys. zł). Ulga inwestycyjna od podatku gruntowego wyniesie 11,5 tys. zł. Po odliczeniu ulg dla rolnika to koszt 24 tys. zł. To wszystko sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się nawet w szóstym roku pracy i przynosić oszczędności przez kolejnych 20 lat – dodaje Bartkiewicz.

Fotowoltaika dla rolnika zwrot z inwestycji

Biorąc to pod uwagę panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolny mają potencjał być bardziej opłacalne niż w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych czy usługowych.

Instalacja fotowoltaiczna pracuje cały rok

Instalacja produkuje energię elektryczną, z którego gospodarstwo rolne może korzystać cały rok. Nadwyżka prądu jest magazynowa w sieci operatora – właściciele paneli mogą ją wykorzystać np. zimą, kiedy dni są krótsze.

Rolniku, chcesz również założyć instalację fotowoltaiczną? Poznaj naszą ofertę! Skontaktuj się z nami!

Czytaj również: Fotowoltaika dla rolnika – czy to opłacalne.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?