fbpx
fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych
data publikacji
5 grudnia 2019
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia może mieć własną elektrownię słoneczną na dachu i produkować energię, z której korzysta kolektywnie. Instalacja fotowoltaiczna może dostarczać prąd wykorzystywany m.in. do pracy wind, czy domofonu, oświetlania klatek schodowych, terenu na zewnątrz i podziemnego parkingu. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni to dobre i łatwo dostępne rozwiązanie.

Wydaje Ci się, że nie możesz korzystać z energii słonecznej, bo mieszkasz w bloku, a nie w samodzielnym domu z własnym dachem? Nic bardziej mylnego – fotowoltaika to idealne rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych. Budynki wielorodzinne są zazwyczaj wysokie, niezacienione, mają dachy o dużej powierzchni, na których łatwo jest wykonać instalację fotowoltaiczną.

Jakie są korzyści z inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla mieszkańców bloku?

Wspólnota mieszkaniowa i spółdzielnia też może być prosumentem. To znaczy, może energię elektryczną produkowaną przez panele fotowoltaiczne w dzień, zużywać na bieżąco na oświetlenie klatek schodowych, czy działanie wind, a nadwyżki przekazywać do sieci energetycznej i odbierać je w nocy lub w zimie kiedy słońca jest mniej.

W ten sposób działa np. instalacja o mocy 16,78 kWp, którą Twoja Energia zamontowała dla wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Dickensa na Ochocie. Jej szacowana roczna produkcja to aż 14 990 kWp – to oszczędności rzędu 9 000 złotych rocznie dla wspólnoty. To oznacza też o kilkadziesiąt złotych miesięcznie niższy czynsz dla mieszkańców  Instalacja ta podnosi wartość budynku, produkując darmową energię elektryczną.

Do tego wspólnota ta skorzystała z dotacji warszawskiej i otrzymała ją w maksymalnym wymiarze 15 000 zł. We wrześniu w stolicy już od kilku lat ruszają kolejne nabory wniosków na dofinansowanie fotowoltaiki z urzędu miasta. Każda wspólnota mieszkaniowa można otrzymać do 15 000 zł bezzwrotnej dotacji.

Również w innych miastach Polski są podobne możliwości. Nasi specjaliści wypełnią za Was wszelkie formalności. Inwestycję poprzedza analiza zużycia energii w celu dobrania optymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej.

Nowe możliwości – raty 5,6%

Od lutego 2021 wspólnoty mieszkaniowe, będące klientami Twojej Energii nie muszą w całości pokrywać kosztów montażu paneli fotowoltaicznych ze środków pozyskanych od mieszkańców. Na część inwestycji, nie sfinansowaną z dotacji mogą skorzystać z rat 5,6%, które Twoja Energia przygotowała wspólnie z Santander Consumer Bank. Wspólnota nie ponosi wówczas od razu całych kosztów przedsięwzięcia, ale spłaca je częściowo, w ratach 5,6%. Wysokość rat może być zbliżona do oszczędności uzyskiwanych z fotowoltaiki, dzięki czemu cały projekt nie obciąża dodatkowo budżetu wspólnoty.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych to rozwiązanie nowoczesne i gwarantujące spore oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna może być połączona z aplikacją mobilną – tak, żeby każdy członek wspólnoty mógł na bieżąco podglądać aktualne parametry pozyskiwanej energii. 

Od stycznia 2022 wspólnoty mieszkaniowe będą miały nowe możliwości wykorzystania fotowoltaiki. Będzie to możliwe dzięki zmianie ustaw prawo energetyczne i ustawy OZE. Wspólnoty mieszkaniowe będą mogły powoływać obywatelskie społeczności energetyczne. Społeczności będą mogły zajmować się wytwarzaniem, dystrybucją, sprzedażą, agregacja lub magazynowanie energii albo świadczyć inne usługi energetycznych swoim członkom lub udziałowcom. Skontaktuj się z nami by dowiedzieć się jak warto przygotować się do nadchodzących zmian.

 

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?