fbpx
data publikacji
10 stycznia 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

VAT na instalacje fotowoltaiczne obniżony z 23 do 8 proc.

23 listopada 2019 r. obowiązuje jednolity 8-procentowy podatek VAT na instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej zmianie dla osób prywatnych koszty spadną nawet o kilka tysięcy złotych.

Niższa stawka dotyczy montażu, instalacji oraz dostawy paneli fotowoltaicznych. Zmiany przepisów weszły w życie 23 listopada. Nowe prawo ma popularyzować zieloną energię i uzupełnia program “Mój Prąd”. Więcej o różnych możliwościach sfinansowanie fotowoltaiki znajdziesz na stronie Fotowoltaika dofinansowanie.

Kto może skorzystać ?

Dotychczas niższa stawka VAT na fotowoltaikę dotyczyła tylko instalacji na dachach budynków mieszkalnych. Teraz korzystać mogą z niej również osoby decydujące się na montaż w innych miejscach, np. na garażu, parkingu czy podjeździe. 

Z jednolitej stawki VAT nie skorzystają jednak właściciele domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej większej niż 300 m2 oraz mieszkań większych niż 150 m2. Dotyczy to również lokali użytkowych.

Co obejmuje VAT na instalacje fotowoltaiczne?

Obniżką podatku VAT objęty jest nie tylko montaż instalacji fotowoltaicznej, ale też konserwacja, przebudowa czy dostawa. 

Niższy podatek VAT dotyczy tylko mikroinstalacji o mocy do 50 kWp.

O VAT możesz przeczytać w artykule: Zmiany VAT dla prosumentów? Wyjaśniamy.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?