fbpx
Instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu Sofitel
data publikacji
7 lutego 2024
czas czytania
5 min

Cena fotowoltaiki w Polsce. Jak oszczędzić na energii?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób przychylnym okiem zerka w stronę rozwiązań z zakresu energii odnawialnej OZE. Najpopularniejszym z nich jest fotowoltaika, która przeżywa prawdziwy rozkwit. Dzięki panelom PV można bowiem zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz stać się niezależnym od dostaw z zewnątrz. Chcesz wiedzieć, czy to opłacalna inwestycja? Przeczytaj nasz artykuł!

Fotowoltaika w Polsce: analiza kosztów i korzyści

Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem z zakresu OZE. Jest jednocześnie ekologiczna i opłacalna energetycznie z punktu widzenia pozyskiwania energii elektrycznej. Jednak wiele osób mimo to nie decyduje się na jej montaż. Z jakiego powodu? Odpowiedź jest prozaiczna – ceny. 

 

Instalacja fotowoltaiczna dla wielu gospodarstw domowych to rodzaj inwestycji, czyli nadprogramowego wydatku w budżecie domowym. W ten sposób jest również traktowana, dlatego bardzo często zdarza się, że nie ma na nią dodatkowych środków. Warto jednak pamiętać, że wbrew pozorom, montaż systemu PV nie jest aż tak dużym wydatkiem, biorąc pod uwagę bilans zysków i strat. 

 

Aby móc nakreślić ogólny obraz wydatków związanych z instalacją systemu fotowoltaicznego, należy rozbić koszty. W ich skład wejdzie w takim przypadku:

 

  • Zakup paneli

Ceny paneli fotowoltaicznych stanowią znaczną część kosztów inwestycji, sięgając nawet 50%. To relatywnie dużo, jednak warto pamiętać, że ich jakość ma bezpośredni wpływ na efektywność i niezawodność systemu.

 

  • Zakup inwertera

Inwerter, czyli urządzenie zamieniające prąd stały na prąd przemienny, to kolejny istotny element instalacji. Wybór konkretnego modelu zależy od mocy paneli fotowoltaicznych, co wpływa również na cenę.

 

  • Cena magazynu energii elektrycznej

Magazyn energii to kluczowy komponent dla zwiększenia autokonsumpcji. Wybór zależy od preferencji i budżetu, a jego cena zwykle wpływa na rentowność projektu.

 

  • Wykonanie konstrukcji nośnej

Koszty związane z montażem, zarówno na dachu, jak i na gruncie, obejmują konstrukcję nośną. Solidne stelaże są kluczowe dla trwałości i bezpieczeństwa instalacji.

 

  • Montaż paneli fotowoltaicznych

Profesjonalny montaż wykonany przez zespół doświadczonych fachowców to element nie do przecenienia. Ewentualne błędy podczas instalacji mogą skutkować utratą wydajności i dodatkowymi kosztami.

 

Elementy fotowoltaiki, na których nie warto oszczędzać

W poszukiwaniu oszczędności, wielu przyszłych prosumentów decyduje się na cięcia kosztów. Skutkiem tego jest wybór gorszych jakościowo urządzeń oraz paneli, a także powierzenie montażu ekipie, która oferuje najniższe stawki rynkowe. To błąd, gdyż tego typu podejście może nie tylko doprowadzić do niskiej rentowności inwestycji, jaką jest fotowoltaika, ale również powstania defektów, które mogą być przyczyną poważnych awarii. Skutkiem tego może być nawet całkowite wyłączenie systemu.

 

Dlatego, podczas wykonywaniu projektu, warto zwrócić uwagę i nie oszczędzać na:

 

  • dobrych jakościowo komponentach – choć podnoszą koszty początkowe, są gwarantem niezawodności i długotrwałej efektywności;
  • doborze mocy instalacji – zachowanie odpowiednich wymiarów systemu pozwoli na zoptymalizowanie kosztów;
  • odpowiednim wyborze lokalizacji – przyjmuje się, że instalacje na gruncie są droższe ze względu na montaż stelaży i zabezpieczeń;
  • doświadczeniu ekipy monterskiej – najbardziej doświadczone ekipy dysponują nie tylko fachową wiedzą, lecz również niezawodnym sprzętem. 

Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna i opłacalna w Polsce. Pomimo inicjalnych kosztów, analiza składników wykazuje, że inwestycja w wysoką jakość przekłada się na długotrwałą efektywność. Dużym wsparciem dla potencjalnych inwestorów mogą okazać się rządowe programy dofinansowań dla różnych grup odbiorców energii. 

 

W 2024 roku dostępnych będzie aż 7 programów wsparcia dla osób chcących uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę. Wśród nich znaleźć można m.in. program Mój Prąd,

Czyste Powietrze oraz Energia Plus. Są one skierowane zarówno dla osób fizycznych, jak i rolników oraz przedsiębiorców. Najlepsze ekipy zajmujące się montażem są w stanie pomóc w wyborze odpowiedniej formy dofinansowania, a także wesprzeć merytorycznie osoby starające się o środki na inwestycję w PV lub inne rozwiązania OZE. 

Poradnik konsumenta: jak negocjować cena instalacji fotowoltaicznej

Rynek fotowoltaiki jest konkurencyjny, a firmy oferujące instalacje są zazwyczaj otwarte na rozmowy i dostosowanie się do potrzeb klienta. Negocjacje mogą dotyczyć różnych elementów, obejmując cenę paneli PV, inwertera, kosztów montażu oraz ewentualnych dodatków, takich jak magazyn energii. Ich powodzenie zależy od wielkości firmy, konkurencyjności rynku lokalnego oraz podejścia właścicieli przedsiębiorstwa do indywidualnej wyceny. 

 

Przystępując do negocjacji warto na samym początku porównać oferty różnych producentów paneli fotowoltaicznych oraz ekip zajmujących się montażem. Wybór renomowanych marek może gwarantować lepszą wydajność oraz szybką realizację inwestycji. Niemniej, w każdym przypadku warto zapytać o ewentualne rabaty, promocje lub oferty pakietowe (np. instalacja PV z pompami ciepła). 

 

Warto również negocjować warunki obsługi po montażu. Przeważnie oferty obejmują pakiety serwisowe. W każdym przypadku istnieje możliwość rozmowy na temat warunków przeglądów i konserwacji. Warto jednak pamiętać, iż na niektórych tego typu usługach nie warto oszczędzać, gdyż mają one przełożenie na długoterminową wydajność instalacji.

 

Robocizna, czyli prace monterskie instalacji PV, również podlega negocjacjom. Doskonałym sposobem na obniżenie tego kosztu jest wspólna inwestycja z członkiem rodziny mieszkającym w tym samym domu lub sąsiadem. 

 

Ceny fotowoltaiki uzależnione są również od sezonu. Najlepiej jest śledzić oferty interesujących nas firm na bieżąco. W ten sposób zobaczymy, jak ceny zmieniają się sezonowo. Dobrą praktyką jest także wybór lokalnej firmy. W ten sposób możemy liczyć na niższe ceny, z których “odpadają” koszty dojazdu do klienta i transportu niezbędnego wyposażenia. 

Ekonomiczne aspekty inwestycji w energii odnawialne

Ceny instalacji fotowoltaicznych stanowią główny element rozważań przed inwestycją. Warto zauważyć, że koszty paneli PV, inwerterów i montażu mogą się różnić w zależności od producenta i lokalnych warunków rynkowych. 

 

Przeciętne gospodarstwo domowe, korzystające z fotowoltaiki, może zaoszczędzić znaczną część kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. To jednak zależy od wielu czynników, takich jak kierunek i nachylenie dachu, lokalne nasłonecznienie oraz wydajność samej instalacji.

 

Przy uwzględnieniu średnich warunków panujących na terenie Polski, przeciętne gospodarstwo domowe może osiągnąć zwrot inwestycji w stosunkowo krótkim czasie. Szacunkowo, oszczędności mogą sięgać kilkuset złotych rocznie, a pełny zwrot inwestycji może nastąpić w okresie kilku lat. Średni koszt 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej w 2023 r. mieścił się w granicach 4–8 tys. zł. Różnice wynikają przede wszystkim z rozbieżności cen za poszczególne elementy systemu. Warto jednak pamiętać, że instalacja PV powinna pracować bezawaryjnie i bez spadku wydajności przez 20–30 lat. Dlatego nie warto oszczędzać ani na jakości komponentów, ani na wyborze ekipy odpowiedzialnej za montaż. 

 

Oprócz fotowoltaiki, istnieje kilka innych rozwiązań w zakresie OZE, które zyskują na popularności i również mogą przyczynić się do niezależności energetycznej. Jednym z nich są pompy ciepła. Urządzenia tego typu stanowią efektywne rozwiązanie do pozyskiwania energii cieplnej. Bardzo często pompy ciepła łączone są z systemami fotowoltaicznymi, co jeszcze bardziej zwiększa potencjał ich działania. 

 

Najlepsze instalacje fotowoltaiczne w Warszawie! Sprawdź naszą ofertę już dziś i stań się niezależny energetycznie! Twoja Energia Sp. z o.o. to firma działająca na rynku OZE od 2014 roku, zajmująca się kompleksową realizacją instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Pracują u nas najlepsi eksperci i najwięksi pasjonaci, którzy aktywnie działają w branży energetyki odnawialnej od prawie 10 lat. Zadzwoń i umów się na konsultację! 

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?