data publikacji
15 lutego 2019
czas czytania
5 min

Fotowoltaika w 2018 r.? Kolejny rekord

Podsumowujemy ubiegły rok w fotowoltaice. Ile nowych instalacji podłączono na świecie w 2018 r.? Globalnie przekroczyliśmy magiczną barierę 100 GW nowych mocy. Ten rok ma być jeszcze lepszy. Zaglądamy dla was w dane analityków słonecznych.

Łącznie moc wszystkich zamontowanych na świecie paneli fotowoltaicznych z końcem 2017 r. wyniosła 405 GW. Jeśli dodamy do tego szacunki analityków, to okaże się, że globalnie mamy już ponad 0,5 TW w energetyce słonecznej!

Kto jest prymusem w fotowoltaice?

Portal globenergia.pl powołuje się na eksperta Woody’ego Mackenziego, według którego globalny rynek fotowoltaiczny ma przyrastać w tempie 115-120 GW rocznie do 2023 r.

Potwierdzają to dane agencji Bloomberg. Jej analitycy szacują, że w 2018 r. na całym świecie zamontowano instalacje fotowoltaiczne o mocy 109 GW. Obecny rok ma być jeszcze lepszy: analitycy prognozują go na aż 141 GW! Najwięcej instalacji fotowoltaicznych buduje się w Chinach i Europie. Dalej są Indie, Bliski Wschód, Afryka Północna i Turcja. Jednak udział chińskiego rynku w zainstalowanym w ubiegły roku globalnym potencjale nowych instalacji zmalał w stosunku do roku 2017 r. Chińczycy zainstalowali w 2017 r. ok. 53 GW, w ubiegłym – 44,1 GW.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Według Instytutu Energetyki odnawialnej realnie możemy do 2020 r. postawić elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,2 GW. Instytut szacuje, że uwzględniając inwestycje zaplanowane na ten rok – w wyniku aukcji, oraz przy wsparciu dla prosumentów, możemy podnieść nasz krajowy potencjał w energetyce słonecznej do 3,2 GW.

Najwięksi producenci i spadek cen modułów

Według portalu gramwzielone.pl, dominację na globalnym rynku modułów fotowoltaicznych utrzymują Chińczycy. W rankingu największych producentów PV pod względem sprzedaży za 2018 r. pojawia się tylko jeden producent spoza Azji. Odpowiadają oni za 60 proc. globalnej sprzedaży paneli fotowoltaicznych.

2018 r. był też kolejnym, w którym odnotowano spadek cen modułów fotowoltaicznych. Wpłynęły na to m.in. spadki inwestycji w Chinach.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?