niezależność energetyczna
data publikacji
5 maja 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna

Instalacja fotowoltaiczna to niezależność energetyczna, samodzielność i samowystarczalność. Twoje gospodarstwo domowe może stać się dzięki niej mniej wrażliwe na wzrosty cen prądu. A te sukcesywnie będą szły w górę. Czytaj drugą odsłonę naszego cyklu.

Ceny energii z początkiem 2020 r. wzrosły o ok. 12 proc., a eksperci szacują, że opłaty mogą pójść w górę jeszcze nawet o 20 proc. w kolejnych 10 latach. Jak można się przed tymi wzrostami zabezpieczyć? Tysiące Polaków zaczęło produkować własną zieloną energię.

W 2019 r. fotowoltaika w naszym kraju przeżyła “boom” – moc instalacji wzrosła w tym czasie o 181 proc. Na początku kwietnia tego roku, jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, łączna moc instalacji podłączonych do sieci przekroczyła 1695 MW. To wzrost o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiące.

– Własna elektrownia słoneczna na naszym dachu zapewnia nam niezależność energetyczną i niższe rachunki za prąd (nawet o 90 proc.) przez kolejne dwie, trzy dekady. To rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne dla kilku pokoleń domowników – tłumaczy Dagmara Batogowska, prezes Twojej Energii.

Niezależność energetyczna – przerwy w dostawach prądu

Większy udział fotowoltaiki w krajowej produkcji energii może stanowić też zabezpieczenie przed przerwami w dostawach prądu, tzw. blackoutami, z powodu suszy i fali upałów. Jak zauważa Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, przy wysokich temperaturach obniża się sprawność systemów chłodniczych w konwencjonalnych elektrowniach – i rośnie prawdopodobieństwo ich awarii. Elektrownie te będą musiały więc ograniczać produkcję w czasie, kiedy energia jest najbardziej potrzebna. W takich sytuacjach niezależność energetyczna jest szczególnie ważna. Co prawda instalacje on-gird w czasie awarii są wyłączane. Jednak coraz częściej Polacy decydują się na instalacje hybrydowe z magazynami energii, które dostarczają prąd kiedy nie ma napięcia w sieci.

Według niemieckiego Instytutu Fraunhofera ISE do 2025 r. fotowoltaika będzie najtańszym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Trend ten wymusza m.in. prawo Unii Europejskiej, które przewiduje rosnący udział odnawialnych źródeł energii w całościowej produkcji energetycznej krajów członkowskich. Do tego słońce, szczególnie w Polsce, jest w tym momencie jednym z najbardziej dostępnych i bezpiecznych źródeł OZE.

Fotowoltaika to też rozwiązanie przyjazne środowisku, obniżające emisję trujących substancji, gazów cieplarnianych i pyłów z konwencjonalnych źródeł energii. Z pewnością to nasz wkład w czyste powietrze, którym oddychamy wszyscy. Co więcej wytwarzanie energii z promieni słonecznych nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt – odbywa się w zgodzie i we współpracy z naturą.

Sprawdź naszą ofertę fotowoltaiki dla domu.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?