fbpx

fotowoltaika bezpieczeństwo

Postaw na bezpieczną fotowoltaikę!

Dowiedz się dlaczego nasze instalacje fotowoltaiczne są szczególnie bezpieczne i uzyskaj wycenę dla swojej lokalizacji.

technologia ikona

Bezpieczna fotowoltaika

dlaczego nasze instalacje są bezpieczne?
Fotowoltaika oszczędność - ikona

Montaż

Projekty instalacji fotowoltaicznych wykonujemy przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, które “pilnuje” montażu specjalistycznych zabezpieczeń.

Niezależność

Konsultacje ppoż

Każdy projekt instalacji fotowoltaicznej konsultujemy z rzeczoznawcą ppoż. Instalacje powyżej 6,5 kW zgłaszamy do straży pożarnej.
Fotowoltaika ekologia - ikona

Ubezpieczenie

W pierwszym roku funkcjonowania instalacji zapewnimy gratis ubezpieczenie od wszystkich ryzyk na pełną wartość inwestycji.

Fotowoltaika inwestycja

Gwarancje

W cenie instalacji oferujemy:

10 lat gwarancji na montaż,
15-30 lat gwarancji na produkt,
25 lat gwarancji na moc.

technologia ikona

Bezpieczna instalacja fotowoltaiczna

Jak działa?
Jak działa fotowoltaika dla domu

Instalacja fotowoltaiczna:

  • składa się z paneli fotowoltaicznych , falownika ②, okablowania i zabezpieczeń,
  • panele przetwarzają energię słoneczną na prąd stały, a folownika zamienia go na prąd przemienny by zapewnić zasilanie odbiornikom takim jak Twój telewizor, czy oświetlenie pokoju,
  • oddaje nadmiar energii do sieci energetycznej

O zabezpieczeniach przeczytasz w:

fotowoltaika dla domu FAQ ikona

FAQ - Fotowoltaika bezpieczeństwo

Najczęściej zadawane pytania

PRAWO

Prawidłowo zaprojektowane i zamontowane instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne, niezawodne i nie stanowią zagrożenia, ale błędy w projekcie lub montażu mogą generować ryzyko porażenia prądem lub ryzyko pożaru. Wynika to z faktu, że kiedy świeci słońce, panele fotowoltaiczne i przewody prądu stałego znajdują się pod napięciem. Jest to napięcie rzędu 30-60 V na modułe, ale może dochodzić nawet do 1000 V na łańcuchu paneli. Chociaż przewody prądu stałego są podwójnie izolowane i posiadają drugą klasę ochronności, to zdarza się, że na złączach może dochodzić do powstania łuku elektrycznego, który jest najczęstszą przyczyną pożaru.

Pożary instalacji fotowoltaicznych zdarzają się rzadko, bo wraz z rozwojem rynku fotowoltaicznego eksperci straży pożarnej, towarzystw ubezpieczeniowych i przedsiębiorstw energetycznych pracują nad rozwiązaniami zwiększającymi poziom zabezpieczeń oraz regulacjami prawnymi dotyczącymi bezpieczeństwa. W krajach, które masowo wykorzystują fotowoltaikę, obowiązują ścisłe normy dotyczące projektowania i montażu systemów fotowoltaicznych na budynkach. Dotyczą one w szczególności stosowania „podwójnej lub wzmocnionej izolacji”, lokalizacji wyłączników blisko modułów, rozmieszczenia elementów instalacji itp.
Wraz z rozwojem fotowoltaiki opracowywane są coraz bardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa, a jednocześnie nowe innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające spełniać te standardy.

Klasy ochronności informują, w jakich warunkach mogą funkcjonować urządzenia fotowoltaiczne i mówią, gdzie mogą być one montowane. Urządzenia klasy I należy umieszczać w środku budynku, w rzadko używanym pomieszczeniu, do którego będą miały dostęp tylko osoby upoważnione. Urządzenia należące do II klasy ochronności można umieszczać na zewnątrz budynku. II klasę ochronności posiadają panele fotowoltaiczne oraz ich okablowanie. II klasa ochronności zapewnia poprawnie funkcjonują w szerokim zakresie temperatur i wilgotności.

metody

Producenci komponentów fotowoltaicznych oferują rozwiązania, które łagodzą skutki awarii grożących pożarem. W szczególności zapewniają one detekcję łuku elektrycznego lub serii łuków w obrębie łańcucha. Łuk elektryczny jest to rodzaj zwarcia, które powoduje wzrost temperatury w jego otoczeniu i może skutkować pożarem. Falowniki wykorzystywane przez TE po wykryciu łuku odcinają przepływ prądu i umożliwiają manualne ponowne uruchomienie instalacji dopiero po sprawdzeniu i wyeliminowaniu przyczyn zwarcia. Działają one podobnie jak automatyczne bezpieczniki w domowej instalacji elektrycznej. Po wystąpieniu awarii i zadziałaniu zabezpieczeń konieczne jest sprawdzenie i usunięcie przyczyn awarii, a dopiero potem instalacja może być ponownie uruchomiona. Systemy detekcji łuku zwiększają ochronę przeciwpożarową dzięki wykrywaniu lokalnego wzrostu temperatury i zmianie parametrów systemu w celu zapobieżenia podtrzymania łuku.

Falowniki stosowane przez Twoją Energię wykrywają i przerywają łuk zgodnie z wymogami normy bezpieczeństwa energetycznego UL1699B. Dodatkowo, po manualnym zrestartowaniu systemu, ponownie aktywowany jest mechanizm automatycznego rozłączania.
Stosujemy również rozwiązania gwarantujące szybkie wyłączanie (rapid shutdown), to znaczy nasze instalacje są tak projektowane i prowadzone, żeby na przewodach prądu stałego łączących łańcuchy paneli z inwerterem napięcie spadało poniżej 30V w ciągu 10 sekund od momentu awaryjnego wyłączenia inwertera. Strefa o napięciu poniżej 30 V występuje w odległości 1,5 m od łańcucha paneli wewnątrz budynku i 3 m na zewnątrz budynku. Ułatwia to prowadzenie akcji gaśniczej i zapewnia bezpieczeństwo osobom biorącym w niej udział.

System fotowoltaiczny posiada też ochronę zwarciową na wypadek jeśli jeden z paneli zostałby zacieniony lub zasłonięty, co stwarza zagrożenie dla działania całej instalacji. Zbyt niska produkcja energii, powoduje, że w całym łańcuchu paneli płynie tzw. prąd rewersyjny (czyli płynący w przeciwnym kierunku). Zbyt wysoka moc tego prądu może spowodować zwarcie i uszkodzenie paneli. Zapobiega temu zabezpieczenie nadprądowe (inaczej: zwarciowe). Składają się na nie rozłączniki bezpiecznikowe wraz z wkładkami bezpiecznikowymi, które chronią instalację fotowoltaiczną przed szkodliwymi skutkami zwarć.

Rozwiązania

Rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo może być wykorzystanie optymalizatorów mocy lub mikroinwerterów. Głównym zadaniem tych urządzeń jest zwiększenie energii na wyjściu paneli fotowoltaicznych poprzez stałe śledzenie maksymalnego punktu mocy (MPPT). Dzięki nim panele nie są łączone w łańcuchy i maksymalne napięcie w systemie nie przekracza 100V.
Projektując nasze instalacje staramy się na etapie projektu wyeliminować zagrożenia mogące wywołać pożar. W stosowanych przez nas rozwiązaniach nadmierny wzrost temperatury powoduje zadziałanie zabezpieczenia i wyłączenie systemu. Falownik i optymalizatory mocy zostają wyłączone i następuje redukcja prądu w łańcuchu do 0 amperów.

Schematy poglądowe instalacji fotowoltaicznych z optymalizatorami i mikroinwerterami znajdziesz w artykule „Instalacje fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?”

W systemie z optymalizatorami mocy moduły pracują w „trybie eksploatacji” jedynie wtedy, kiedy odbierają sygnał z falownika. W przypadku braku sygnału, optymalizatory mocy przełączają się w „tryb bezpieczeństwa”, wyłączany jest prąd DC oraz napięcie w przewodach modułów i łańcucha. W trybie bezpieczeństwa napięcie wyjściowe każdego z modułów wynosi 1 V.

Tryb bezpieczeństwa może być aktywowany w sytuacjach, kiedy następuje:

  • utrata mocy AC w falowniku w systemach bez możliwości magazynowania,
  • ustawienie rozłącznika DC w położeniu „wył.”,
  • ustawienie przełącznika „wył./wł.” na falowniku w położeniu „wył.”,
  • sygnał „wył.” z przekaźnika, np. bramki przeciwpożarowej,
  • sygnał „wył.” z platformy monitorowania,
  • detekcja zwarcia uziemienia,
    odcięcie przewodów DC,
  • podwyższenie temperatury w falowniku.

Inną dodatkową korzyścią wynikającą z wykorzystania optymalizatorów mocy jest możliwość monitorowania wydajności każdego z modułów. Monitoring systemu na poziomie modułów umożliwia zdalne rozwiązywanie problemów, bez konieczności wchodzenia na dach.

Zarówno optymalizatory mocy jak i mikroinwertery stosuje się na dachach częściowo zacienianych lub o skomplikowanej budowie. Jedne i drugie redukują napięcia w systemie do kilkudziesięciu Voltów, a więc eliminują zagrożenie tworzenia się łuków elektrycznych. Ponadto umożliwiają monitorowanie pracy poszczególnych paneli fotowoltaicznych, precyzyjne wykrywanie wzrostu temperatury i szybkie reagowanie na zagrożenia. Zastosowanie optymalizatorów umożliwia dodanie do systemu magazynów energii bez potrzeby wymiany falownika. W przypadku wykorzystania mikroinwerterów rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o magazyny energii jest utrudniona.

fotowoltaika dla domu plik ikona

Nasza oferta

Dlaczego warto podjąć
z nami współpracę?

Działamy od 2014 roku – od początku rynku fotowoltaiki w Polsce. Realizujemy instalacje od A do Z. Zapewniamy:

Twoja-Energia-ikona-doradztwo

doradztwo

Doradzimy Ci:

  • jakiej mocy potrzebujesz
  • jakie urządzenia wybrać
  • z której dotacji skorzystać
Twoja-Energia-ikona-urzadzenia

SPRAWDZONA TECHNOLOGIA​

  • Stosujemy najwyższej jakości komponenty atestowane w Polsce i EU,
  • Do projektowania wykorzystujemy specjalistyczne oprogramowanie.
Twoja-Energia-ikona-finansowanie

DOFINANSOWANIA​

Pomożemy Ci:

  • zdobyć dofinansowania.
  • skorzystać z rat 5,6 %.
  • wybrać kredyt.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?

fotowoltaika kalkulator

Kalkulator fotowoltaiki

Czy wiesz Jak dużej instalacji potrzebujesz?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej można oszacować na podstawie Twojego rachunku za prąd. Skorzystaj z kalkulatora.

technologia ikona
Polecane urządzenia

panele słoneczne i falowniki

Gotowe zestawy

Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawy, ale każdą rzeczywistą instalację dobieramy indywidualnie do potrzeb klienta.

Zestaw

Ekonomiczny

Panele URECO +
Falownik SofarSolar
+montaż +gwarancja +ubezpieczenie +dotacja

zalety
  • niski koszt 
  • sprawdzona technologia
  • sprawdzone urządzenia

W zestawie: Panele, falownik, montaż, okablowanie, zabezpieczenia, pozyskanie dotacji, gwarancja, ubezpieczenie (1 rok), przegląd i ewentualny serwis (po 1 roku)

Dostępna moc: 3-50 kW
Panele fotowoltaiczne:
URECO 370W
Wymiary paneli: 168,4 cm x 100,2 cm x 3,5 cm
Waga: 19,5 kg (jeden panel)
Falownik: SofarSolar
Gwarancja: panele – 25 lat na 84% sprawności i 12 lat technicznej gwarancji. Falownik – 10 lat. Montaż – 10 lat.
Raty: do 120 rat 5,6% – aby określić wysokość raty potrzebujemy poznać podstawowe informacje odnośnie wielkości Twojej instalacji. W tym celu skontaktuj się z nami.

Zestaw

Z mikroinwerterami

Panele EXE Solar +
mikroinwertery hoymiles
+montaż +gwarancja +ubezpieczenie +dotacja

zalety
  • łatwa rozbudowa
  • większe bezpieczeństwo
  • optymalizacja mocy
  • długa gwarancja
  • dobry stosunek jakości do ceny

W zestawie: Panele, falownik, montaż, okablowanie, zabezpieczenia, pozyskanie dotacji, gwarancja, ubezpieczenie (1 rok), przegląd i ewentualny serwis (po 1 roku)

Dostępna moc: 3-50 kW
Panele fotowoltaiczne:
EXE Solar 345W
Wymiary paneli: 170 cm x 99,6 cm x 3,5 cm
Waga: 18,7 kg (jeden panel)
Mikrofalowniki: Hoymiles HM600
Gwarancja: panele – 25 lat wydajności liniowej i 20 lat technicznej gwarancji. Falownik – 12 lat. Montaż – 10 lat.
Raty: do 120 rat 5,6% – aby określić wysokość raty potrzebujemy poznać podstawowe informacje odnośnie wielkości Twojej instalacji. W tym celu skontaktuj się z nami.

Zestaw

Premium

Panele Sunpower +
falownik solaredge
+montaż +gwarancja +ubezpieczenie +dotacja

zalety
  • atrakcyjny wygląd
  • nowatorska, wydajna technologia
  • długa gwarancja
  • podwyższone bezpieczeństwo

W zestawie: Panele, falownik, montaż, okablowanie, zabezpieczenia, pozyskanie dotacji, gwarancja, ubezpieczenie (1 rok), przegląd i ewentualny serwis (po 1 roku)

Dostępna moc: 3-50 kW
Panele fotowoltaiczne:
Sunpower 375W
Wymiary paneli: 169 cm x 99,8 cm x 3,5 cm
Waga: 18,1 kg (jeden panel)
Falownik: SolarEdge
Gwarancja: panele – 25 lat na wydajność i 25 lat technicznej gwarancji. Falownik – 12 lat. Montaż – 10 lat.
Raty: do 120 rat 5,6% – aby określić wysokość raty potrzebujemy poznać podstawowe informacje odnośnie wielkości Twojej instalacji. W tym celu skontaktuj się z nami.

Indywidualne rozwiązania

jakie urządzenia stosujemy?

W razie potrzeb możemy Twoją instalację fotowoltaiczną zestawić z poniższych komponentów.

panele fotowoltaiczne

LG – 365 N1C-V5
Longi – od 310 Wp do 410 Wp
Leapton – 370 Wp
EXE SOLAR – 330 Wp
URECO – 370 Wp
Sunliniki – od 365 do 375 Wp
Sunpower – od 335 do 375 Wp

falowniki

SOLAREDGE
FRONIUS
SMA
SOFARSOLAR
AFORE
HUAWEI

konstrukcja/kable

Wykorzystujemy certyfikowane konstrukcje montażowe wykonane ze stali nierdzewnej. Stosowane przez nas przewody spełniają obowiązujące normy.

Fotowoltaika na raty  Oferujemy raty RRSO 5,6%. Każde zamówienie możemy zrealizować w ramach płatności ratalnej. Do określenia wysokości rat potrzebujemy poznać szczegóły dotyczące Twoich potrzeb.

fotowoltaika dla domu FAQ ikona
Jak zacząć?

co zrobić, by założyć bezpieczną fotowoltaikę?

1
porozmawiajmy

Omówmy szczegóły Twojej lokalizacji, montażu i terminów.

2
Oględziny nieruchomości

Przyjedziemy do Ciebie obejrzeć miejsce realizacji.

3
Zawarcie umowy i projekt

Poprowadzimy Cię przez formalności i techniczne szczegóły.

4
Montaż

Nasza ekipa montażowa zrealizuje instalację w Twojej lokalizacji.

5
uruchomienie

Zgłaszamy instalację do Zakładu Energetycznego, który wymienia licznik.

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż na dachu płaskim instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim
Finansowanie fotowoltaiki

Fotowoltaika dofinansowania

Jak obniżyć koszt instalacji?

Dotacja "Mój Prąd"

od lipca

2021

dla 2-10 kW

Dotacja „Mój Prąd 2021”:

  • maksymalnie 3000 zł,
  • na instalacje 2-10 kW,
  • jest bezzwrotna,
  • jest zwolniona z podatku PIT
  • koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem
    możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna)
  • wypłacana jest po zrealizowaniu instalacji
  • łączy się z naszymi promocjami

Pomożemy Ci wypełnić wniosek i pozyskać to dofinansowanie. Więcej szczegółów na stronie Dotacja „Mój Prąd”.

Dotacja warszawska

do

15000 zł

po 1500 zł do każdego 1 kW

Jest to dotacja dostępna tylko w Warszawie:

  • Wysokość zależy od mocy instalacji – 1500 zł na każdy 1 kW, ale nie więcej niż 15 000 zł.
  • Jest bezzwrotna
  • Można ją łączyć z ulgą termoizolacyjną
  • Na planowane, ale jeszcze nie zrealizowane inwestycje.
  • Łączy się z naszymi promocjami

Pomożemy Ci wypełnić wniosek i pozyskać to dofinansowanie. Więcej szczegółów na stronie Dotacja warszawska.

Ulga podatkowa

do

53000 zł

odliczenia od podatku PIT

Każdy właściciel jednorodzinnego domu mieszkalnego może odliczyć koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT. Wysokość odliczenia możesz oszacować przy pomocy naszego kalkulatora fotowoltaicznego. O uldze podatkowej przeczytasz w artykule: Ulga podatkowa na instalacje fotowoltaiczne do 53 tys. zł

Chcesz pozyskać dotację, ale potrzebujesz pomocy z formalnościami?

Finansowanie fotowoltaiki
Realizacje

fotowoltaika dla domu i nie tylko

Rembertów
7,8 kWp

Warszawa - Cytrynowa

4,9 kWp

Warszawa - białołęka

49,6 kWp
firma fotowoltaiczna - Lukasz Bartkiewicz

Otrzymaj darmową wycenę

poznaj więcej szczegółów



Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?